At the beginning of each week I go to the store, buy fresh produce and make baby food out of it, all while Sydney is at preschool.
This week Audrey will be enjoying carrots and bananas with strawberries.
Every once in a while (today) I can use the fruits that I recently purchased. We had strawberry/banana smoothies on Saturday.
Currently I own a magic bullet, which makes it SOOO much easier, but a month ago I was doing this with an old school blender that my mother received as a wedding present. It can be done.
This week was super easy, all I had to do was boil the carrots until they were soft. While I was waiting I was cutting up bananas and de-top'ing strawberries. Always wash your fruits and veggies!!
Blend them up. We don't have ice trays in our house, we have one of those commercial water coolers (we bought the base and our own 5 galleon bottles, and we fill them each month) so I bought a Baeba, I adore it. But you could totally use your ice cube trays! After it's blended, pour it in, and freeze.
Today I bought 6 bananas and 3lbs of Strawberries, for a weeks worth of food I will use all 6 bananas, but I will only use 8 strawberries. I also bought 2 packages of 1lb of baby carrots.
6 Bananas $1.47
3lbs of Strawberries $3.00
2lbs of Baby Carrots $2.00
Total: $6.47
This makes 7 cups of baby food.
It's hard to convert cups to oz, as a cup is measured in volume, not weight. However, Audrey eats about 4 of those each day as well.
BUT I discovered I that a 2 pack of Gerber fruits is $0.97. For $6.47 I could have bought 6.6 packs (so 13 containers of fruits.)
I spent $6.47.
28 containers of Gerber fruits $27.16
I saved $20.69
A great place to find information is called Wholesome Baby Food. I have never purchased a book on how to make baby food, not when this is a great website!
Happy Monday everyone!
No comments:
Post a Comment